გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ქვეყნების კლასიფიცირება სხვადასხვა კრიტერიუმების საფუძველზე (ტერიტორიული)
|
სწავლების საფეხური
|
მე-10 კლასი
|
მოსწავლეთა პროფოლი
|
14 მოსწავლე
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა /აქტუალობა
|
მოსწავლემ უნდა იცოდეს ზოგადად ქვეყნის მისი ტერიტორიული ფართის, ეკონომიკის შესახებ რომ გამოიწვიოს შმდგომში მოგზაურობის სურვილი და დაინტერესება ქვეყნის მიმართ.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
გეო.X.6.
მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს ტერიტორიული და გეოპოლიტიკური ფაქტორების გავლენა საზოგადოების განვითარებაზე. ახასიათებს გეოგრაფიული მდებარეობის დონეებს (რეგიონული, კონტინენტური, ზღვისპირა, ზონალური, მეზობლობა და ურთიერთობა განვითარებულ და განვითარებად ქვეყნებთან); აღნიშნული მაჩვენებლების მიხედვით სხვადასხვა ქვეყნებს აჯგუფებს ცხრილში;ჯგუფური მუშაობისას აანალიზებს გეოპოლიტიკის შემადგენელ მნიშვნელოვან კომპონენტებს (ეკონომიკურ, დემოგრაფიულ, სოციალურ და სამხედრო პოლიტიკას) და აღნიშნული კრიტერიუმების მიხედვით აჯგუფებს ქვეყნებს გეოპოლიტიკური კურსის მიხედვით;
|
წინარე ცოდნა
|
ქვეყნების ცოდნა და მათი რუკაზე მოძებნა.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
განმსაზღვრელი და განმავითარებელი.შეფასების რუბრიკა.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
პოლიტიკური ,კონტურული რუკები,უბრალო ფანქარი,საშლელი,ფურცელი,ფერადი ფანქრები,დაფა ცარცი.კომპიუტერული სისტემა.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
A ფაზა - გამოწვევა
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება
წინარე ცოდნის გააქტიურება - მასწავლებლის დახმარებით მოძებნონ ყველაზე დიდი ქვეყანა რუკაზე
B ფაზა - შინაარსის კონსტრუირება
მასწავლებელი კითხულობს მინის ლექციას, შემდეგმ, კლასს ყოფს ჯგუფებად და უნაწილებს დავალებას: მათ უნდა დააჯგუფონ მსოფლიოს ქვეყნები ტერიტორიული ფართის მიხედვით და შექმნან ცხრილები. შექმნილი ნამუშევრის მიხედვით მოსწავლეები აჯამებენ შექმნილ ნამუშევრებს.
C ფაზა - რეფლექსია
მასწავლებელი კიდევა ერთხელ ახსენებს მოსწავლეებს ახსნილ მასალას. აძლევს საშინაო დავალებას.
|
გაკვეთილის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
(1-3)
|
(4-6)
|
(7-8)
|
(9-10)
|
მოსწავლემ გაანალიზა ტერიტორიული გეოპოლიტიკური ფაქტორები
|
მოსწავლემ ვერ შეძლო
ტერიტორიული და გეოპოლიტიკური ფაქტორების გაანალიზება
|
მოსწავლემ ნაწილობრივ შეძლო გეოპოლიტიკური ფაქტორების გაანალიზება
|
მოსწავლემ შეძლო გეოპოლიტიკური ფაქტორების გაანალიზება
|
მოსწავლემ სრულად შეძლო გეოპოლიტიკური ფაქტორების გაანალუიზება
|
მოსწავლე ახასიათებს გეოგრაფიული მდებარეობის დონეებს
მოსწავლე აღნიშნული კრიტერიუმების მიხედვით აჯგუფებს ქვეყნებს გეოპოლიტიკური კურსის მიხედვით
|
მოსწავლე საერთოდ ვერ ახასიათებს გეოგრაფიული დონეებს
მოსწავლემ ვერ შეძლო აღნიშნული კრიტერიუმებით ქვეყნების დაჯგუფება
|
მოსწავლემ სრულყოფილად ვერ შეძლო გეოგრაფიული დონეების დახა
მოსწავლემ ნაწილობრივ შეძლო ქვეყნების დაჯგუფება გეოპოლიტიკური კურსის მიხედვით
|
მოსწავლემ კარგად დაახასიათა გეოგრაფიული დონეები
მოსწავლემ აღნიშნული კრიტერიუმებით კარგად შეძლო ქვეყნების დაჯგუფება
|
მოსწავლემ სრულად შეძლო გეოგრაფიულიმდახასიათება
მოსწავლემ სრულყოფილად დააჯგუფა ქვეყნები
|
თვითშეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
კი
|
არა
|
სწორად ვსაზღვრავ მიზანს
| ||
სწორად მოვარგე მიზანს აქტივობები
| ||
ვითვალისწინებ მოსწავლეთა ინტერესებს ჯგუფური მუშაობის დროს
| ||
შეფასებისას ვიყავი ობიქტური ვსაუბრობ გასაგებად.
| ||
დროის ლიმიტის ზუსტად ვანაწილებ
|
No comments:
Post a Comment